31. října: SAMHAIN (Den Návy)
Svátek smrti a znovuzrození
V půli cesty mezi podzimní rovnodenností a zimním slunovratem přichází období, kdy se téměř propojí svět živých se světem mrtvých. Hranice mezi světy je v tento čas nejtenčí. Samhain je keltský název tohoto svátku mrtvých, odpovídá mu slovanský svátek Den Návy (náv = mrtvý), křesťanské dušičky (2.11.) a v anglosaských zemích Halloween (All Hallows Eve = předvečer mrtvých). Všechny tyto svátky spolu velmi úzce souvisí a mají spoustu podobností.
Bylinky: chryzantémy, dobromysl, česnek, majoránka, muškát, dub, zemědým, lilek, pelyněk, bodláky, kapradiny, šípky
Minerály: ametyst, čaroit, všechny černé kameny obsidián, onyx, černý turmalín, lávový kámen
Bohyně: Morana - bohyně smrti a zimy, jež slované ctili stejně jako bohyni života Živu. Keltové uctívali Trojnou Bohyni - Stařenu, která přináší moudrost a vědomí, že bez smrti by nemohl existovat život.
Keltský Nový rok
Samhainem se Keltské kolo roku uzavírá a magický rok končí. V dávných dobách byl oslavou konce roku a začátku nového. Dříve se totiž řídili hlavně přírodou - zkracování dní a umírající rostlinstvo poukazují na konec předcházejícího roku a začátek roku nového. Ohlašuje počátek dlouhého zimního spánku a skrytých změn kolem nás. Je to svátek smrti, nikoliv však v negativním smyslu, ale jako přirozené součásti koloběhu života. Je oslavou smrti všeho nepotřebného. Aby se staré mohlo proměnit ve výživu pro nové, tak jak se to děje v přírodě. Dává zemřít jednomu cyklu, aby mohl začít další. Když listí opadává a tleje, je to proto, aby na jaře vyrašilo nové. A aby se tlející listí časem stalo půdou a tím i výživou pro další rostliny. Do Samhainu je také poslední čas nasbírat bylinky a další plody přírody. Po tomto dni už se nic nesbírá a příroda by se měla nechat spát.
Nejlepší čas dokončit vše staré a vytvořit prostor pro nové začátky
Samhain je období, kdy bychom měli pustit vše, co nám již neslouží. Proto musíme stanout tváří v tvář svým démonům a strachům. Je to čas, kdy máme příležitost podívat se na sebe z nadhledu, přehodnotit svůj dosavadní způsob života, a upřímně se zeptat, zda žijeme v souladu se svou duší. Všechno, co ve svém životě již nechceme nebo nepotřebujeme, tak můžeme nechat odejít, "zemřít". O tomto svátku bychom se měli zaměřit také na naše předky a jejich památku, naši rodinu a kořeny. Můžeme od nich čerpat podporu, rady i povzbuzení.
V tomto období je prý vše možné. Je to výborný čas na magii, věštění a rituály. Dříve se zapalovali ohně, přes které se skákalo a jejich popel se rozprášil po polích, aby chránil půdu. Do oken se dávali svíčky ve vydlabané řepě, které měli svítit na cestu zbloudilým duším. Vytvářeli se tematické oltáře. Vyprávěli se příběhy. Podle tradic se stírá hranice mezi světem živých a mrtvých. Dřive se věřilo, že protože se dimenze tuto noc protnou, zemřelí se mohou procházet po našem světě. Proto, když lidé vycházeli ven, převlékali se za různá strašidla (předchůdce moderního Halloweenu).
- Vydlabejte řepu či dýni, vložte do ní svíčku a vystavte před dům či do okna, bude Vás chránit proti zlým duchům
- Vyzdobte si příbytek podzimními plody
- Zapalte svíčku, vzpomínejte a vyprávějte o svých zesnulých blízkých
- vytvořte si doma kolem sebe atmosféru tajemna a probuďte svou vnitřní čarodějku, vyzkoušejte nějaké věštící hry, zapalte svíčky, meditujte, přemýšlejte nad svou tajemnou částí osobnosti
- Zapojte děti a naučte je znovu se navrátit k přírodě a uctívat starodávné tradice
Rituál: na kousek papíru napíšte vše, čeho se chcete ve svém životě zbavit, pustit to a jít dál (zlozvyky, nemoci, něco co se nám nedaří,..). Můžete si k tomu na stole vytvořit odpovídající výzdobu (oltář) z podzimních plodů, připravte si tam kotlík (či nádobu v které můžete papírek spálit) a zapalte červenou a černou svíčku. Poté tiše sledujte svíčku a s láskou vzpomínejte na své milované, kteří již nejsou mezi námi. V duchu zrekapitulujte a zhodnoťte uplynulý rok. Vezměte papírek a zapalte o červenou svíci a vložte do kovové nádoby k dohoření. Sledujte, jak se papírek a s ním i to čeho se chceme zbavit zmenšuje, zaniká a nakonec mizí a pomalu se proměňuje na popel. Ten pak vysypejte do větru. Do plamenů můžete uvolnit bolest nebo pocit ztráty, který možná cítíte.